Rada Osiedla

Menu

Aktualnie online

-> Gości online: 6

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 738
-> Najnowszy użytkownik: Piotr Marciniak

Newsletter

Aby móc otrzymywać e-maile z Oficjalna Strona Rady Osiedla Strzeszyn w Poznaniu musisz się zarejestrować.

|| KLUB SENIORA ||

Facebook

Odwiedź nas na naszym profilu

Pakiet Onkologiczny NFZ

Ratujmy Strzeszynek

Ratujmy Strzeszynek. Wszystkie aktualne informacje na temat zanieczyszczania Jeziora Strzeszyńskiego znajdziecie Państwo na: www.ratujmy-strzeszynek.pl

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Zobacz temat

Drukuj temat
Literacka do Biskupińskiej - kiedy?
epic
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 07/09/2014
Newbie

Data rejestracji: 07.09.14

Witam!

Czy wiadomo komuś, kiedy kontynuowana będzie budowa ul. Literackiej w kierunku ul. Biskupińskiej?

W okolicach tego odcinka, toczy się lub będzie toczyć wiele inwestycji budowlanych (realizuję jedną z nich), a drogi w tym rejonie widnieją jedynie na mapach. W rzeczywistości są tam tylko dzikie dróżki/ścieżki, które po dłuższych opadach deszczu, jak to miało miejsce ostatnio, są całkowicie nieprzejezdne. Inwestycja na Literackiej będzie kluczowa dla mieszkańców tamtego rejonu.

Pozdrawiam wszystkich mieszkańców Strzeszyna Smile

Marek P. (już niedługo nowy Strzeszynianin)

bob
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 07/09/2014
Junior Member

Data rejestracji: 09.11.13

Witam,
na forum jest nawet wątek na podobny temat:
http://www.rostrzeszyn.pl/forum/viewthread.php?thread_id=11

Wynika z niego, że opinie mieszkańców są na ten temat dość mocno podzielone.

Osobiście przychylam się do tego, że im później miasto przeprowadzi tą inwestycję tym lepiej.

Oczywiście z Pana punku widzenia takie połączenie jest korzystne ale mam dziwne przeczucie, że w momencie jak tylko Literacka połączy się z Biskupińską to stanie się ulicą nie tyle dojazdową co raczej przelotową i przejmie ruch "tranzytowy" (proszę wybrać się w godzinach szczytu na ul. Strzeszyńską na Podolanach, żeby zobaczyć o czym mówię).

Tak więc wg mnie jednym z nielicznych plusów braku pieniędzy w miejskim budżecie na inwestycje będzie oddalenie w czasie tej budowy Smile

Chciało się mieć w mieście stadion na 45 tys. widzów i termy na Malcie to teraz przez najbliższe parę lat jak UE nie sypnie trochę grosza to podobne inwestycje będą raczej leżeć Grin

mcwiertnia
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 08/09/2014
Member

Data rejestracji: 29.05.09

Właśnie toczy się debata w sprawie studium-złożyliśmy uwagę o zabezpieczenie przestrzeni pod rondo.Uważamy bowiem,że gdy powstanie Literacka,o takim przebiegu, to zostaniemy przecięci przelotówką.Wiem, dla części mieszkańców to połączenie byłoby wygodne, bo dojeżdżają do Suchego Lasu. Zgadzam się,że Literacka , powinna się łączyć docelowo z Biskupińską.Ale nie zgadzam się na taki przebieg jaki został wpisany do planu, ponieważ takie połączenie będzie nam generowało ruch.Niestety nasza uwaga nie została przez PREZYDENTA przyjęta.Ani żadna inna z kilkudziesięciu, które złożyliśmy. A przecież chodziło tylko o zwiększenie bezpieczeństwa, poprzez ZABEZPIECZENIE PRZESTRZENI pod rondo.

epic
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 08/09/2014
Newbie

Jako obecny mieszkaniec Podolan i jedną nogą już Strzeszyna uważam, że Literacka nigdy nie osiągnie statusu Strzeszyńskiej. Strzeszyńska jest alternatywą dla Obornickiej dla mieszkańców Suchego Lasu - Literacka nie będzie. Strzeszyńska od Literackiej do ronda przy szkole to zakłady przemysłowe, instytucje, centrum Podolany (na tym odcinku najbardziej się korkuje) - przy literackiej jest wyłącznie zabudowa mieszkalna. Strzeszyn ma 3 razy mniej mieszkańców niż Podolany.

Obecnie jedyną ulicą wylotową ze Strzeszyna w kierunku północnym jest Wańkowicza przechodząca w Krajenecką - ulice stosunkowo wąskie, bez chodnika, na których dzielony jest ruch samochodowy, pieszy i rowerowy. Zauważyłem, że na forum szczególnie podnoszone są względy bezpieczeństwa - Wańkowicza i Krajenecka bezpieczne nie są. Wydłużenie Literackiej w jej dotychczasowym standardzie, czyli osobne ciągi samochodowy (droga), rowerowy (ścieżka) i pieszy (chodnik) na pewno poprawi bezpieczeństwo. Ta inwestycja połączyłaby ponadto ścieżkę rowerową wzdłuż Literackiej ze ścieżką wzdłuż Biskupińskiej, która jest coraz atrakcyjniejsza wśród rowerzystów, biegaczy i spacerowiczów.

Nie wiem na jakiej podstawie prognozowane jest natężenie ruchu na dokończonej Literackiej. Na pewno nie będzie ona skrótem do centrum, bo na jej drugim końcu mamy do wyboru Golęcińską - korkującą się lub Lechicką również korkującą się.

Moim zdaniem ta inwestycja ma więcej plusów niż minusów i powinna być dokończona.

kuba71
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 16/09/2014
Junior Member

Data rejestracji: 04.06.09

Nie wydaje mi się, żeby przedłużenie Literackiej do Biskupińskiej uczyniłoby z Literackiej ulicę tranzytową. Bo co zyskali by kierowcy jeżdżąc przez Literacką?
Jadąc od strony Biskupińskiej - problem z wyjechaniem na Koszalińską i potem korek na W.Polskiego. To już lepiej jechać Biskupińską do Koszalińskiej (szybciej i z pierwszeństwem).
Jadąc od Koszalińskiej do Biskupińskiej - wolniej i mniej wygodnie niż Koszalińską do Biskupińskiej.
Tranzyt na pewno zostałby na trasie Koszalińska-Biskupińska. Natomiast na pewno wzmógłby się ruch wewnętrzny generowany przez mieszkańców samego Greckiego, którzy na pewno chętnie by korzystali z możliwości wyjazdu z Greckiego bezpośrednio w Biskupińską (i z powrotem) bez objeżdżania osiedla dookoła.
Zyskała by na tym na pewno Wańkowicza, gdzie wtedy dużo spokojniej można by spacerować i jeździć rowerem - zwłaszcza, że za chwilę na terenie działek powstanie osiedle i będzie tam generowany kolejnych ruch samochodowy.
Może w ogóle mogła by się stać pieszo-jezdnią.
Takie jest moje zdanie, ale jak ktoś napisał - opinie są podzielone.

slaw
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 25/09/2014
Newbie

Data rejestracji: 03.03.12

Z tego co obserwuje ludzie już korzystają z tej drogi, nowo budujące się domy w tym regionie zachęcają do skracania sobie drogi. Kto o zdrowych zmysłach będzie cofał się i tak drogą gruntową aby póxniej nadrabiac asfaltem? Na początek utwardzić a dalej już szybko pójdzie. SmileWinkGrin

123bw
#7 Drukuj posta
Dodany dnia 19/10/2014
Newbie

Data rejestracji: 19.10.14

Szanowni Państwo,
trochę mnie zastanawia część głosów w tej kwestii. Ta droga dziś się nienaturalnie kończy, jest w planach od pewnego czasu... i jest częścią infrastruktury miasta. Podejście typu "nie budujmy, bo ruch wzrośnie" jest dość egoistyczne. W mieście buduje się drogi, ułatwia się infrastrukturę dla obecnych i przyszłych mieszkańców, a oni później płacą podatki właśnie w tym mieście. Inaczej ludzie wybierają Suche Lasy, Jelonki, Złotkowa i inne...
Sam mam działkę w tamtej okolicy i czekam na tę drogę, bo chcę mieszkać w klimacie miejskim, a nie wiejskim / księżycowym. Dziś mieszkam na Podolanach i pewnie spora część osób z głosami na NIE jeździ pod moimi oknami ul. Strzeszyńską do miasta, albo ul. Biskupińską na basen do Suchego Lasu. Akceptuję to, bo wiem jakie wybrałem miejsce do mieszkania. Na wsi miałbym spokojniej. Strzeszyńska ma w ogóle charakter drogi przelotowej, którego nigdy nie będzie miała Literacka. Ogromne rondo na środku spowalnia ruch, korki przy wjeździe na Koszalińską i przejazd kolejowy na Wojska Polskiego też odstraszają. Część ruchu zostanie na Koszalińskiej, bo tak jest logicznie i wygodnie.
Ten kawałek miasta jest naprawdę unikatowy, blisko jeziora, lasy, inne. Ale warto to zrównoważyć kawałkiem drogi, chodnika, itd., żeby po prostu żyło się normalnie. Chodzenie w kaloszach do kościoła i wymóg posiadania auta 4x4, żeby zaparkować pod domem to jednak absurd. 20 km za granicą miasta byłoby to bardziej akceptowalne, ale w jednej z bardziej prestiżowych dzielnic jednego z większych miast w Polsce już nie. Inna sprawa to finanse, ale to chyba temat na odrębne forum.

Pozdrawiam przyszłych Sąsiadów.
Dziś mieszkaniec Podolan / w planach mieszkaniec Strzeszyna
Edytowane przez 123bw dnia 19/10/2014

miles19
#8 Drukuj posta
Dodany dnia 25/08/2016
Member

Data rejestracji: 16.07.11

Z podobnej w skali inwestycji historycznie podobna jest budowa ulicy Dzięgielowej na Umultowie w 2011 roku, gdzie oprócz dobudowy ok. 500 metrowego odcinka do ul. Naramowickiej, także w tej cenie była budowa 1380 metrów ścieżek rowerowych na nowym jak i gotowym już odcinku. Budowa ta kosztowała 6,35 mln PLN.

W przypadku brakującego 650 metrowego odcinka Literackiej mówimy o jezdni szerszej, z wydzielonym pasem skrętu w lewo do ulicy lokalnych, i chodnikiem ze ścieżką rowerową po obu stronach jezdni. Koszt na podstawie w.w. przetargu to jakieś 8-10 mln PLN.

Skąd miasto ma wziąć takie pieniądze ??

Na podstawie wpisu Rady Osiedla Strzeszyn na FB obecnie planowane jest jedynie to:

Rada Osiedla Strzeszyn w Poznaniu
1 sierpień o 14:14 · ..

Ul. Literacka
Jesienią 2016 zostanie wysypana tzw. pofrezem ul. Literacka: odcinek rondo Czapskiego - ul. Biskupińska. Wielu nowych mieszkańców naszego osiedla uzyska bardziej cywilizowany dojazd do swoich domów!

Źródło: https://www.faceb...n/?fref=ts
Edytowane przez miles19 dnia 25/08/2016

DJanos
#9 Drukuj posta
Dodany dnia 16/10/2018
Newbie

Data rejestracji: 16.10.18

Czy coś wiadomo o planach miasta na przedłużenie Lietrackiej ? Praktycznie na całej jej długości jest już zabudowa (zostało kilka wolnych działek). Przy Biskupińskiej na wiosnę ma być gotowe osiedle komunalne a po drugiej stronie inwestor Jakon ma zbudować tylko wjazd od strony Poetyckiej i mały fragmencik Literackiej do Biskupińskiej. Nie wyobrażam sobie aby oddali osiedle dla rodzin z dziećmi bez chodników czy sensownego dojścia do przystanków o ruchu kołowym nie wspominając. Czy Rada Strzeszyn działa dalej w temacie czy temat stanął na tym jak była różnica zdań na temat przekroju ulicy jaki proponowało miasto a tym jakie były opinie mieszkańców i temat zwyczajnie został wygaszony.

hukli
#10 Drukuj posta
Dodany dnia 17/10/2018
Junior Member

Data rejestracji: 29.11.14

Ja odnoszę wrażenie , że budowa Literackiej to temat celowo pomijany i blokowany, żeby nie zwiększył się ruch na Strzeszynie. Tymczasem i tak już wiele aut przejeżdża po części utwardzonej od ronda do Biskupińskiej . Zastanawiam się ile jescze będzie ten temat blokowany? W tej części mieszka już wiele dzieci , które chodzą do szkoły- niestety brak chodnika , oświetlenia , podstawowych kwesti bezpieczeństwa . Remontują dobrą drogę na ul. Hezjoda a tymczasem inna część Strzeszyna , nie ma ani oświetlenia , ulic , przystanku ( trochę jak w filmach Barei - bo tamten budżet dotyczy tylko remontu). Czy rada osiedla coś dział w temacie Literackiej ? Przyłączam się do pytania

bob
#11 Drukuj posta
Dodany dnia 17/10/2018
Junior Member

Data rejestracji: 09.11.13

Już prędzej liczyłbym na to, że mieszkańcy tych pomniejszych uliczek doprowadzą do ich budowy partycypując w kosztach (tak wybydowano dużo bocznych ulic w części bliżej pętli na Literackiej). Jak wynika z wpisu miles19 powyżej koszt budwy tej drogui w takim standardzie jak jest to zaplanowane jest bardzo wysoki. Skoro koszt 2 lata temu był szacowany na 10 mln to przy obecnych cenach będzie to jeszcze więcej więc jakoś tego nie widzę w najbliższym czasie...

Inna sprawa jest taka, że faktycznie wielu osobą zupełnie nie zależy na tej drodze w formie zaproponowanej w planie - czyli tak szeroka droga bez żadnych progów, szykan itp. - nic tylko wciskać gaz. Teraz już tak się nagminnie dzieje. A w momencie kiedy Literacka połączy się z Biskupińską to przejmie ruch ze Strzeszyńskiej i Koszalińskiej. Mam wątpliwości czy to zwiększy bezpieczeństwo dzieci na osiedlu.

DJanos
#12 Drukuj posta
Dodany dnia 17/10/2018
Newbie

Data rejestracji: 16.10.18

10 milionów za 600 metrów drogi to chyba lekka przesada. W takim zakresie jak jest potrzebna ta ulica zrobi sie to za 1/3 kwoty nawet biorąc pod uwagę sytuacje na rynku budowlanym.

epic
#13 Drukuj posta
Dodany dnia 03/03/2019
Newbie

Jakon wokół swojego osiedla przy Biskupińskiej utwardza właśnie fragment Poetyckiej i Literackiej. Dzisiaj widziałem ich dokonania i ku mojemu zaskoczeniu odcięli wysokim krawężnikiem wjazd z ul. Goethego w Poetycką. Zamiast na skrzyżowaniu obniżyć krawężnik do poziomu gruntu, aby zapewnić płynność ruchu oni pociągnęli po tej stronie krawężnik na równej wysokości co może zaskoczyć niejednego kierowcę. Po stronie wjazdu w swoje osiedle skręt jest zrobiony prawidłowo.
Myślę, że rada osiedla powinna zainterweniować w tej sprawie. Poetycka nie jest prywatną drogą Jakona więc takie działanie jest dużym nadużyciem.

hukli
#14 Drukuj posta
Dodany dnia 03/03/2019
Junior Member

Data rejestracji: 29.11.14

Wydaję mi się , że jednak budują zgodnie z prawem .
Po pierwsze chodzi o to , żeby mieszkańców bloków nie kierować na zbudowę jednorodziną i faktycznie ma to uzasadnienie.
Po drugie jak można wyczytać z ksiąg wieczystych ulica Geothego od Poetyckiej stanowi drogę wewnętrzną, do której dostęp mają tylko mieszkańcy domów jednorodzinych - ustanowiona jest służebność gruntowa. Natomiast bloki Jakonu zbudowane są na innej działce i nie mają słuzebności gruntowej na działkach i drogach które były w posiadaniu Landbudu. Ponad 3 tygodnie temu złożyłem prywatnie pismo z zapytaniem o wyjaśnienie , ZDM ma czas na odpowiedź 30 dni - jak otrzymam informcję napiszę na froum.

Przeskocz do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.17
11,781,202 razy odwiedzono naszą stronę