Rada Osiedla

Menu

Aktualnie online

-> Gości online: 8

-> Użytkowników online: 0

-> Łącznie użytkowników: 722
-> Najnowszy użytkownik: Szrojder

Newsletter

Aby móc otrzymywać e-maile z Oficjalna Strona Rady Osiedla Strzeszyn w Poznaniu musisz się zarejestrować.

|| KLUB SENIORA ||

Facebook

Odwiedź nas na naszym profilu

Pakiet Onkologiczny NFZ

Ratujmy Strzeszynek

Ratujmy Strzeszynek. Wszystkie aktualne informacje na temat zanieczyszczania Jeziora Strzeszyńskiego znajdziecie Państwo na: www.ratujmy-strzeszynek.pl

Logowanie

Nazwa użytkownika

Hasło

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Zobacz temat

Drukuj temat
Segregacja odpadów
brodziu
#1 Drukuj posta
Dodany dnia 06/07/2013
Newbie

Data rejestracji: 21.12.09

Witam serdecznie,

chaos panujący w zakresie wywozu śmieci i ich segregacji skłonił mnie do założenia nowego wątku.

Nasz rejon obsługiwany jest w okresie przejściowym przez podwykonawcę Remondisu - Vikom.
Obecne działania sprowadziły się na mojej posesji do nalepienia na obecnych pojemniku nalepki Vikom. Wykonałem telefon do firmy. Zostałem poinformowany, że na obecnym etapie "NIE SEGREGUJEMY" odpadów i wszystko zbierane jest razem.

Uprzejmie proszę o informacje od pozostałych mieszkańców jaką mają wiedzę i doświadczenia w tym zakresie.
Czy ktoś z Państwa otrzymał worki lub pojemniki na odpady selektywne? Czy mamy prawo się ich domagać? Czy mamy wpływ jakikolwiek na wielkość pojemnika na posesji? Telefonicznie odmówiono mi postawienia większego pojemnika, mimo braku segregacji.

Na etapie rozpisywaniu przetargu GOAP informował mnie, że docelowo firmy wywożące odpady będą na posesjach przy domkach jednorodzinnych dawały także pojemniki (nie worki, a pojemniki właśnie), o ile na tejże posesji będzie miejsce na ich postawienie. Dopiero w pozostałych przypadkach miały to być worki. Ponoć takie warunki miały zostać ujęte w samym przetargu.
Może przedstawiciele Rady mają jakąś wiedzę w tym zakresie?

Pozdrawiam wszystkich mieszkańców i Radę Osiedla.

CZECHOW
#2 Drukuj posta
Dodany dnia 06/07/2013
Junior Member

Data rejestracji: 14.10.11

http://www.goap.org.pl/komunikat-dotyczacy-odbioru-odpadow/
http://www.goap.org.pl/informacje-o-subkontach-i-terminach-platnosci/

brodziu
#3 Drukuj posta
Dodany dnia 07/07/2013
Newbie

Znam te komunikaty. Nijak się nie mają do tego co usłyszałem w Vikomie. Przecież zadzwoniłem z prośbą o pojemniki lub worki i usłyszałem że nie mam segregować śmieć wbrew deklaracji do GOAP.

CZECHOW
#4 Drukuj posta
Dodany dnia 07/07/2013
Junior Member

Data rejestracji: 14.10.11

Dopóki nie będzie wybrana jedna firma do wywozu śmieci na terenie Strzeszyna i dopóki nie będzie worków z kodem kreskowym wszystko pozostaje po staremu. Kto chce segreguje, a kto nie - nie segreguje, bez żadnych konsekwencji.
Wszystko po staremu.Smile

wojtekr
#5 Drukuj posta
Dodany dnia 09/07/2013
Member

Data rejestracji: 14.09.10

Jako dotychczasowy klient Vikomu dziś do nich zadzwoniłem.
Powiedzieli mi, że póki co, nic się nie zmienia.
Będą ode mnie odbierać śmieci i surowce wtórne wg dotychczasowego harmonogramu i w taki sam sposób.

brodziu
#6 Drukuj posta
Dodany dnia 11/07/2013
Newbie

Zabieraja smieci w czwartki z segregowane raz w miesciacu we wtorek?

Czy Vikom jak oproznial Wam pojemnik daje Wam nowy worek? Ekolad zawsze zakladal mi nowy, Vikom wlasnie zabral smieci i zostawil pusty pojemnik bez worka.

Dzwonilem do VIkom, nie daja wiekszych pojemnikow na smieci, ale mozna zwiekszyc czetotliwosc odbioru smieci na co tydzien.

Poinformowano mnie takze, ze mam segregowac smieci i robic to we wlasnych workach, a jak odberac beda w tym miesiacu segregowane to dadza podobno worki do segregacji.

Chaos totalny. Co telefon to cos innego mowia.

wojtekr
#7 Drukuj posta
Dodany dnia 11/07/2013
Member

Vikom zabiera śmieci raz albo dwa razy w tygodniu, wg umowy. W pojemnikach na śmieci nie ma worków.
Surowce wtórne zabierają w workach raz w miesiącu i zostawiają nowe worki.
Daty odbioru zależą od okolicy. Tu jest ich kalendarium http://www.vikom.poznan.pl/kalendarium.php
Edytowane przez wojtekr dnia 11/07/2013

brodziu
#8 Drukuj posta
Dodany dnia 11/07/2013
Newbie

Wszystko jasne w tym układzie. Dziękuję.

mcwiertnia
#9 Drukuj posta
Dodany dnia 12/07/2013
Member

Data rejestracji: 29.05.09

do bodziu, do newbie,
rada osiedla niestety nie ma innej wiedzy niż powyższa.
generalnie-wyszło jak zwykle-brak przygotowania i bałagan.
Ja wczoraj od Vikomu dostałam worki , a śmieci zabierał we wtorek-wtedy worka nie dostałam, może mu zabrakło.
ogólnie , to piękny przykład-jak można zepsuć to, co dosyć dobrze funkcjonowało, każdy wybierał sobie firmę, która mu pasowała ,częstotliwość jaka była potrzebna itp.
Miejmy tylko nadzieję,że firmy wywożące śmieci na naszym osiedlu wykażą się elastycznością i odpowiedzialnością.
pozdr.
małgorzata ćwiertnia

3usmiechy
#10 Drukuj posta
Dodany dnia 13/07/2013
Newbie

Data rejestracji: 02.06.13

Czy na naszym osiedlu doczekamy się kiedyś "stacjonarnych" pojemników na segregowane odpady? Myślę, że skoro zaczyna wymagać się od obywateli segregowania śmieci należałoby jednocześnie wyciągnąć rękę i pomyśleć o jakimś miejscu gdzie te odpady można by składować. Średnio podoba mi się wizja składowania śmieci w mieszkaniu czy w ogródku i wyczekiwania magicznej daty raz w miesiącu kiedy to pozbędę się zgromadzonych "zapasów".

brodziu
#11 Drukuj posta
Dodany dnia 14/07/2013
Newbie

Mnie wizja gromadzenia smieci tez troche przeraza. Myslalem o kupnie pojemnikow, ale okres przejsciowy w jakim sie znajdujemy nie zacheca do inwestycji. Swego czasu GOAP obiecał mieszkancom Poznania, iz w warunkach rozpisywanego przetargu nalozy na firmy obowiazek dostarczania pojemnikow takze na surowce wtorne.Dzwonilem tam nawet ze dwa miesiace temu i wyraznie uslyszalem ze tak sformulowano przetarg, iz domki jednorodzinne dostana pojemniki, a tylko w przypadku braku miejsca n aposesji otrzyma sie worki. Jak napomnalem o tym telefonujac do VIkomu, pani mnie delikatnie mowiac wysmiala mwoiac ze zna te obietnice GOAP, ale za CHiny ludowe ich nie spelni.
Problem tez w tym, ze pojemnikow fizycznie nie ma, bo jak sie pojawia partia, to zaraz znikaja.

Nie wiem tez czy Panstwo wiecie, ale Vikom zada od nas zebysmy wyjmowali z pojemnikow smieci segregowane i stawiali je przy ulicy. Nawet jesli ktos zakupi pojemnik to i tak musi z niego w dzien zbiorki wyciagnac wszystko i zapakowac w worki, bo inaczej jak twierdzila pani z Vikomu, odpadow w pojemniku nie zabiora.

Dzis juz ulice zaczynaja zapelniac sie workami roznej masci, bo mieszkancy nie otrzymali workow i kazdy wklada odpady w co chce.

Zastanawiaja mnie nastepujace aspekty:

- jesli ktos nie segreguje smieci, moze postawic sobie dowolnie duzy pojemnik i firma go oprozni?
- czy jak wyjezdzam na dwa tygodnie na urlop to mam wystawic worki z papierem na dwa tygodnie na ulicy zeby moknely w ewentualnym deszczu, by zalapac sie na odbior?
- czy ktos ogranicza liczbe workow jakie otrzymujemy do segregacji czy tez moge ich zazadac na przyklad po 10 , bo duzo produkuje odpadow?

Wydziwiam swiadomie i prowokacyjnie Smile

Czy ktos ma dostep do warunkow rozpisanego przetargu i da sie przewidziec jaki system bedzie mniej wiecej funkcjonowal domyslnie, po zakonczeniu okresu przejsciowego?

Mi smieci zabrali w czwartek i workow jak nie bylo tak nie mam.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie

Czy mozemy postawic sobie na posesji dowolnie duzy pojemnik
Edytowane przez brodziu dnia 14/07/2013

3usmiechy
#12 Drukuj posta
Dodany dnia 14/07/2013
Newbie

Data rejestracji: 02.06.13

...Zaraz się okaże, że w dzień odbioru surowców trzeba będzie być na miejscu i osobiście wrzucić worek do śmieciarki ;p

U nas też zostawili worki niewidki. do dzisiaj ich nie znalazłam Wink

wojtekr
#13 Drukuj posta
Dodany dnia 15/07/2013
Member

Co miesiąc wystawiam na ulicę cztery worki (dwa z plastikiem, jeden z makulaturą i jeden ze szkłem). Tak mi wychodzi, bo plastikowe butelki zgniatam butem. Vikom te worki zabiera i zostawia cztery puste. It works.

NB, aluminiowe puszki i inny złom odbierają ode mnie okresowo miejscowi panowie żule.
Edytowane przez wojtekr dnia 15/07/2013

Carloss
#14 Drukuj posta
Dodany dnia 26/07/2013
Junior Member

Data rejestracji: 21.09.11

It works ?!
U mnie nie. Jeżeli jestem niezadowolony z jakości wody kranowej [ a mam do tego prawo] i kupuję wodę butelkowaną do picia [ i mam prawo ] dla 4 domowników, to proszę sobie wyobrazić ile mamy butelek - szczególnie w takie upały. Do tego dodajmy inne odpady plastikowe i np. grilla raz w miesiącu -> dodatkowe kilka kartoników po sokach, puszek po napojach, kartoniki po pizzy. I po miesiącu mam hałdę!
Wywiozę na wysypisko do S. Lasu, bo mam auto i mi się chce.
Ale jak tak dalej będzie to będę wyrzucał do kubła ze zmieszanymi, bo prościej.
A ludzie bez zahamowani będą wyrzucali worki do lasu – takie nieznaczone, normalne ze sklepu.
Ustawa śmieciowa to kolejna niedźwiedzia przysługa, drodzy ekolodzy.
PS
Butelki i kartony zgniatam od 10 lat i nie dlatego, że jestem ekologiem.

wojtekr
#15 Drukuj posta
Dodany dnia 05/08/2013
Member

Ja się zgadzam, że ustawa śmieciowa to kolejny krok na drodze rozrostu biurokracji i nic dobrego z tego nie wyniknie dla nas, a tylko przysporzy etatów urzędniczych. To oczywiste. Powyżej tylko opisałem, co robiłem dotychczas w ramach mojej umowy z firmą śmieciową. Po 1 lipca na razie robię to samo, tylko drożej mnie to kosztuje.

Co do jakości wody z kranu też się zgadzam. W opisie przelewu do Aquanetu dopisuję "za obrzydliwą kranówę" lub coś w tym stylu.

robsosno
#16 Drukuj posta
Dodany dnia 02/10/2014
Junior Member

Data rejestracji: 18.02.14

W środę 1 października Vikom przywiózł nowe pojemniki na śmieci zmieszane, zdaje się że tym którzy przedtem byli obsługiwani przez Eko-System. Nikt o niczym nie informował o co chodzi, sam do nich musiałem zadzwonić.
Okazuje się, że jest tak dlatego, że stare pojemniki były własnością lokatorów (potwierdzam, mam nawet paragon zakupu), a ustawa podobno wymaga żeby to były pojemniki firmy śmieciowej. No i teraz mam dwa identyczne zielone kubły (i śmieci w tym niewłaściwym). I problem jak się pozbyć starego.
Czy Vikom nie mógł odkupić za symboliczną złotówkę starych pojemników? Zaoszczędziliby swoje pieniądze, i moje, bo teraz pewnie będę musiał zapłacić za pozbycie się starego kubła.
A oprócz tego to, co jeszcze mnie boli:
- kiedyś mówiło się, że gratowóz będzie zabierał wszystkie odpady kłopotliwe; teraz okazuje się że tylko RTV/AGD (patrz http://odpady.poznan.pl/index.php?pid=11111245); dlatego w zeszłym roku z puszką po farbie sam ganiałem na Morasko (tzw. odpad problemowy; ciekawe ilu ludzi postąpi w takiej sytuacji zgodnie z przepisami?);
- po powrocie z wakacji żona zrobiła porządki, i okazało się że mamy to i owo do wyrzucenia z RTV/AGD; okazuje się że do końca roku gratowozu na Strzeszynie już nie będzie (tylko 3 odwiedziny rocznie)
- styropiany od RTV/AGD - jedyna możliwość pozbycia się ich to wywiezienie na Morasko (patrz http://www.goap.org.pl/nowe-porzadki/faq-wasze-pytania-nasze-odpowiedzi/)
- zgłaszanie odpadów zielonych; jak się zapomni to nie ma zmiłuj, będzie leżało a worków nie wezmą, chociaż przejeżdżają przez całe osiedle;
- ogólnie: wystawianie worków co pewien czas, czyli trzeba gromadzić śmieci; czemu nie ma pojemników stacjonarnych w tych miejscach, gdzie były kiedyś (np. róg Hezjoda/Literacka)?

Nie oczekuję żadnej reakcji, po prostu musiałem sobie ulżyć.

rokitka007
#17 Drukuj posta
Dodany dnia 10/04/2019
Newbie

Data rejestracji: 10.04.19

Wątek wprawdzie od dawna nie żyje, ale pomyślałam że może czas go aktywować. Minęło w końcu 5 lat od ostatniego posta i wydawać by się mogło, że od tamtego czasu segregacja śmieci jest już w dzisiejszym świecie standardem, a nie nowością. Nie tylko na świecie, ale też w samym Poznaniu, poza Strzeszynem Greckim oczywiście. Czy będzie możliwość segregacji śmieci na naszej dzielnicy? Póki co jedyne pojemniki we wspólnych śmietnikach to te na odpady zmieszane, które spod naszych mieszkań jadą wprost do spalarni. Kiedy pojawią się pijemniki na odpady segregowane (oraz inforacja jak segregować) na naszej dzielnicy? To w kóncu kosztuje, według cennika GOAP płacimy 20 zł od osoby za wywóz niesegregowanych smieci, podczas gdy segregowane kosztują jedynie 12 zł/os. W lipcu mają wejść w życie podwyżki, po których za wywóz smieci będzie nas kosztował 30 zł/os. Czy Rada Osiedla zamierza pochylić się nad tym problemem i zrenegocjować umowę z GOAPem oraz w efekcie umożliwić mieszkańcom segregację odpadow?

jagodka
#18 Drukuj posta
Dodany dnia 10/04/2019
Awatar

Newbie

Data rejestracji: 05.09.11

Jestem mieszkanką Strzeszyna Greckiego i myślę, że to problem dotyczący konkretnie Pani wspólnoty mieszkaniowej. W mojej, już od kilku lat, segreguje się śmieci, więc płacimy po 12 złotych od mieszkańca. Podobnie rzecz się ma w innych wspólnotach. Należy coś uradzić na spotkaniach mieszkańców nieruchomości i przy ogólnej zgodzie podjąć uchwałę, zwrócić się do GOAP-u i już... .

Przeskocz do forum:
Wygenerowano w sekund: 0.10
9,632,797 razy odwiedzono naszą stronę